
Make shit shine – workshop i fiksing og forvandling!
Røverkjøp
25. okt. 2025 - 08. nov. 2025
2 timer
Anbefalt aldersgrense: 13 - 19 år
I høst er Robin Hood ei jente, sheriffen av Nottingham er fortsatt en ond dust og de voksne er som alltid feige. Vi andre går inn i skarpe situasjoner.
Sånn redder vi verden. Litt.
Myten om Robin Hood er en fortelling om omfordeling av ressurser, og derfor har vi sammen med vår handlekraftige samarbeidspartner OBOS gått i gang med et engasjerende ombruksprosjekt! Og nettopp engasjement er en av deres kjerneverdier, og de fokuserer på gode oppvekstmiljøer, klima og miljø. Og godt er det fordi nå kreves det både engasjement, fokus og handling!
Verden drukner nemlig i klær ingen bruker. Dette miljøproblemet kan vi faktisk gjøre noe med, og ha det gøy samtidig. Bli med OBOS, Rogaland Teater og Røverkjøp på kurs der vi får gamle klær og tekstiler til å skinne. Sånn redder vi verden. Litt.
På dette to-timerskurset lærer du å gjøre enkle reparasjoner, skape om et kjedelig plagg til noe nytt, gøy og unikt, eller å lage et helt nytt plagg fra det andre ikke vil ha lenger. Du lærer å bruke en symaskin, og du lærer noen viktige og grunnleggende ting om hvilke stoffer som egner seg til hva, og hvordan vi må behandle dem.
På kurset får du mønster, inspirasjon, gode råd og tips!
Pimp your hoodie!
Ta med deg et plagg du vil gi nytt liv, enten det er din egen hoodie du vil pimpe, eller pappas litt slitte ullgenser. Eller noe i ditt eget skap du egentlig liker, men ikke bruker fordi det er i stykker eller ikke passer så godt. Vi reparerer, og sørger for at det synes! Du kan også ha med dynetrekk, gamle gardiner eller duker, eller hva du vil, og sy noe helt nytt av det. På kurset får du mønster, inspirasjon, gode råd og tips, og tilgang til brukte tekstiler fra Røde Kors’ bruktbutikk Røverkjøp. Når det gjelder klær er den eneste måten å praktisere bærekraft på å la være å kjøpe noe nytt.
Her er tips til noe vi kan skape nytt av: Gamle dongeribukser eller -jakker/-skjorter, collegegensere og hoodies, T-skjorter, skjorter, kjoler, skjørt, skjerf og sjal, skinnklær, tepper, gardiner, sengtøy og duker. Stoffstykker og -rester går også, men ikke kjøp noe nytt til dette kurset. Det vi bruker skal allerede være kjøpt av noen.
Kursleder er Line Noer Borrevik, med assistenter fra Røde Kors. Kurset er aldeles gratis, takk til OBOS.
Kursdatoer
Alle kurs avholdes i Røde Kors sin nye gjenbruksbutikk – Røverkjøp – i Hillevåg. Klikk her for link til kart!
NB: Det er kun plass til åtte deltakere på hvert kurs!
Husk at du må booke billett og ha den med når du kommer!
Lørdag 25. 10
Kurs kl 11:00
Kurs kl 13:30
Onsdag 29.10
Kurs kl 17:00
Torsdag 30.10
Kurs kl 17Onsdag 5.11
Kurs kl 17:00
Torsdag 6.11
Kurs kl 17Lørdag 8.11
Kurs kl 11:00
Kurs kl 13.30
Varighet
2 timer